Vzpomínky ze základky aneb Asertivní desatero

12. září 2013 v 17:54 | Lili Marks |  Vzpomínkový koutek
Přednastavený článek

Ahoj...
Mám tu pro vás článek, který jsem psala už cca před dvěmi lety. Možná už jste ho četli na mém dřívějším blogu (smile-pink.blog.cz). Ale i tak se s vámi o něj chci podělit i tady. Berte ten článek s rezervou. Je to doba, co jsem ho psala a vůbec jsem ho neupravovala. Je to seznam 10 našich práv a jsou u toho i mé názory nebo mé historky ze školy. Doufám, že se vám bude alespoň malinko líbit a že vás alespoň trochu pobaví. :)*
ASERTIVNÍ DESATERO

Právo číslo 1:
  • Máte právo posuzovat své chování, myšlenky a city a nést za ně i za jejich důsledky sami odpovědnost.

Toto právo znamená, že ať řekneme cokoliv komukoliv, vždy nás to může mrzet, ale pak jen 'promiň' stačit nebude. Připomíná mi to chvíli, když se hádám s mámou nebo s přáteli.
Pro mě je něco jiného hádat se s mámou a hádat se s přáteli. S přáteli to urovnám rychle, ale občas jsem řekla mámě tolik ošklivých věcí, které jsem chtěla vzít zpět, ale to co jednou řeknu není tak lehké napravit. Radím vám. Než něco někomu řeknete, promyslete si jestli vás to potom nebude mrzet.


Právo číslo 2:
  • Máte právo nenabízet žádné výmluvy či omluvy ospravedlňující vaše chování.

Toto pravidlo je dobré (tedy dle mého názoru). Takže když nebudu mít domácí úkol, tak učitelce nemusím říkat proč, i když to od nás neustále chtěj. K tomuto právu bych asi už nic nedodala.


Právo číslo 3:
  • Máte právo sami posoudit, zda a nakolik jste odpovědni za problémy druhých lidí.

Takže, podle mě je toto právo asi jasné, ale pro ty co nechápou význam této věty, tak ji vysvětlím. Takže, znamená to, že když někdo má problémy, tak by jsme se měli zamyslet jestli za ně nemůžeme my. S něčím takovým už jsem se také setkala. Jeden známý totiž rozbil okno a svedl to na toho druhého kámoše a ten z toho měl dost problémů ( naštěstí se na to přišlo a bylo to zase v pohodě). Rada pro vás: nenechte se svými 'kamarády' zatáhnout do problémů.


Právo číslo 4:
  • Máte právo změnit svůj názor.

To znamená, že podle všeho můžeme měnit názor. Podle mě, když něco řekneme, tak by jsme si za tím měli stát, ale někdy můžeme zjistit, že to byla chyba.
(Vím, že vás tyto práva už určitě unavují, ale mě to přijde zajímavé a chtěla jsem se s vámi o to podělit)


Právo číslo 5:
  • Máte právo dělat chyby a být za ně odpovědní.

Určitě každý z nás udělal nějakou chybu a bylo mu to líto (samozřejmě i já, ale bylo jich víc než jen jedna a hodně jsem toho litovala). Ale když už tu chybu uděláme a je nějak závažná, tak musíme uvažovat i o tom, že za ni budeme nést následky.


Právo číslo 6:
  • Máte právo říci "Já nevím.".

U tohohle pravidla jsem se zasmála. Vzpomněla jsem si při tom na hodiny zeměpisu a pracovních činností (strašné hodiny). Při zeměpisu mě učitel vyvolal a ptal se mě na nějakou blbost a já mu prostě řekla, že nevím (jak jsem to taky měla vědět, když jsme se to ani neučili) a on na mě začal ječet (on je tak trochu hysterický člověk). Kdybych mu bývala řekla 'Pane učiteli, ale já mám na to právo.' tak bych dostala pětku.
Při pracovních činnostech vyvolal ten samý učitel mojí spolužačku a ona mu odpověděla, že prostě neví (i když to byla úplně primitivní otázka). On jí dal pětku a pak k ní ještě přišel, praštil jí žákovskou do hlavy a řekl jí, že jestli příště řekne, že neví, tak jí nakope….vy určitě víte kam


Právo číslo 7:
  • Máte právo být nezávislí na dobré vůli ostatních.

Takže, i když víte, že váš spolužák má vždy vše. Nespoléhejte, že to bude mít a dá vám to.
Ve třídě máme takový případ. Zrovna mojí nejlepší kamarádku. Je tak strašně na všechny hodná a dá jim všechno, takže samozřejmě toho ostatní využívají. Nemůžu říct, že jsem to nikdy neudělala. Udělala jsem to a pak to byl pro mě divný pocit, že jsem někoho využila k mému prospěchu. Měla jsem výčitky svědomí. Rada pro vás: nevyužívejte své přátele.


Právo číslo 8:
  • Máte právo dělat nelogická rozhodnutí.

Když jsem to slyšela, hned jsem si vzpomněla na sebe. Já jsem strašná. Neustále dělám něco nelogicky. Takže dělat nelogická rozhodnutí je normální. Dělá to každý. K tomuto žádná rada není.


Právo číslo 9:
  • Máte právo říci "Já ti nerozumím."

Tak to je jasné. Když prostě někomu nerozumím, tak mu nerozumím. Můžeme to pochopit několika způsoby, buďto mu nerozumím, když něco povídá a nebo nerozumím jeho chování. Toto je právě k tomu chování. Někteří lidé se chovají divně, že ani nevíte, jak to můžou udělat (nerozumíte jejich chování).


Právo číslo 10:
  • Máte právo říct "je mi to jedno"

Ani jsem nevěděla, že na to máme právo, protože já to říkám normálně. Když dělá někdo něco co mě prostě nezajímá, tak je mi to jedno.


Takže toto bylo poslední právo, tedy podle Asertivního desatera. Jestli jste dočetli až do konce, tak jste vážně dobří.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Wiky Dream Wiky Dream | Web | 13. září 2013 v 22:32 | Reagovat

jo jo většinu z těch pravidel znám,říkala jsme si je na ekonomice tušim...některá ta práva mi vážně příjdou spíš pro zasmání no

2 All€$a All€$a | Web | 14. září 2013 v 15:03 | Reagovat

pěkný blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Čeho jsem součástí...